Hudson swimmers and divers finish 10-0

Published:

The Hudson boys and girls swimming and diving teams are Northeast Ohio Conference Valley Division champions after earning victories over Strongsville Jan. 24 on the road.

Both teams finished 10-0 overall and 4-0 in the Valley Division. It was the girls team's second consecutive title.

The boys posted a 159-155 victory and the girls scored a 159-156 win.

Both meets came down to the final event, the 400-yard freestyle relay.

The boys sealed their win by placing second and third, respectively. The second-place team of Ross Palazzo, Cole Clampffer, Peyton Brown and Brendon Mulcahey finished with a time of 3 minutes, 12.99 seconds.

The third-place relay of Connor Coburn, Keegan Goeke, Tanner Nelson and Doni Moffa crossed the finish line in 3:26.26.

The girls clinched the win by taking first and third in the 400 freestyle relay.

The first-place team of Jillian Saccogna, Sarah Wolanske, Stephanie Boyd and Paige Kelly posted a time of 3:37.83. The third-place squad of Natalie Gundling, Kristin Dagley, Maggie Haas and Macy Trattner finished in 3:48.97.

The following Explorers and Lady Explorers finished in the top three and the following Hudson relays won:

Boys

• 200 freestyle: Clampffer, first, 1:46.86

• 200 individual medley: Palazzo, first, 1:51.64; and Brown, third, 2:02.1

• 50 freestyle: Mulcahey, first, 21.67

• Diving: Brendan Dagley, third, 175.88 points

• 100 butterfly: Mulcahey, second, 53.32

• 100 freestyle: Palazzo, first, 47.1

• 500 freestyle: Brown, second, 4:58.04

• 200 freestyle relay: Mulcahey, Clampffer, Brown and Palazzo, first, 1:27.58

• 100 backstroke: Moffa, third, 55.59

• 100 breaststroke: Adam Ambroziak, second, 1:03.75; and Ryan Johnson, third, 1:05.29

Girls

• 200 freestyle: Wolanske, second, 1:57.75; and Gundling, third, 2:01.37

• 200 IM: Kelly, first, 2:11.78

• 50 freestyle: Caitlin Weigel, second, 25.27; and Saccogna, third, 25.3

• Diving: Brittany Seibert, second, 196.68

• 100 butterfly: Weigel, third, 1:01.86

• 100 freestyle: Boyd, second, 54.56; and Saccogna, third, 55.18

• 500 freestyle: Kelly, first, 5:11.63; Wolanske, second, 5:17.41; and Gundling, third, 5:32.71

• 100 backstroke: Boyd, first, 1:01.24; and Haas, third, 1:02.21

• 100 breaststroke: Gina Saxon, second, 1:09.16

Want to leave your comments?

Sign in or Register to comment.