Hudson swimming and diving squads roll past Mentor

Published:

Staff report

The host Hudson boys and girls swimming and diving teams earned victories over Northeast Ohio Conference Valley Division rival Mentor Jan. 11 at Ada Cooper Natatorium.

The boys posted a 130-55 win and the girls cruised to a 130-56 victory.

Both teams improved to 3-0 in the Valley Division.

The girls moved to 6-0 overall and the boys improved to 5-1.

The Lady Explorers' 200-meter medley relay team of Stephanie Boyd, Laura Murphy, Connie Gan and Paige Kelly set a pool record with a time of 2 minutes, 4.94 seconds.

"It was a good team win for both the boys and girls," Hudson head coach Matt Davis said.

"We had several personal-best times. We are getting close to the end of the season, so it is important to see such great improvement coming off a hard winter-break training schedule."

The following Hudson swimmers and divers placed in the top three and the following Hudson relay teams won:

Boys

• 200-meter medley relay: Peyton Brown, Ryan Johnson, Cole Clampffer and Ryan Hutcheson, first, 1:58.67

• 200 freestyle: Alex Faiman, second, 2:15.74; and Will Wiley, third, 2:17.41

• 200 individual medley: Doni Moffa, first, 2:27.1; Daniel Berkley, second, 2:34.22; and Keegan Goeke, third, 2:35.05

• 50 freestyle: Hutcheson, first, 25.23; and Clampffer, second, 26.37

• Diving: Alex Obendorf, first, 250.55 points; and Brendan Dagley, second, 174.7

• 100 butterfly: Patrik Pollock, first, 1:08.46; and Gabriel Casimiro, third, 1:10.63

• 100 freestyle: Johnson, first, 1:01.04; Alex McQuillen, second, 1:01.87; and Tanner Nelson, third, 1:03.44

• 400 freestyle: Adam Ambroziak, second, 4:43.67; and Andrew Crane, third, 5:01.29

• 200 freestyle relay: Casimiro, McQuillen, Moffa and Hutcheson, first, 1:47.74

• 100 backstroke: Brown, first, 1:05.56; and Jason Alexander, second, 1:10.81

• 100 breaststroke: Johnson, first, 1:17.07; and Faiman, second, 1:19.98

• 400 freestyle relay: Ambroziak, Goeke, Connor Coburn and Clampffer, first, 4:02.85

Girls

• 200 freestyle: Jillian Saccogna, first, 2:19.18; and Caitlin Weigel, second, 2:24.45

• 200 IM: Boyd, first, 2:34.72; and Gina Saxon, second, 2:40.42

• 50 freestyle: Emily Arther, first, 29.39; Elise Schultz, second, 31.1; and Mary Lauletta, third, 31.47

• Diving: Mary Kate McNulty, second, 165.4; and Allison Quinones, third, 157.7

• 100 butterfly: Natalie Hill, first, 1:08.68; and Randy Anderson-Kenney, third, 1:15.19

• 100 freestyle: Gan, first, 1:00.48; and Sarah Wolanske, second, 1:03.86

• 400 freestyle: Kensie Schumacker, first, 5:11.64

• 200 freestyle relay: Boyd, Saccogna, Hill and Lauletta, first, 1:57.96

• 100 backstroke: Kelly, first, 1:12.59; and Megan Girvin, second, 1:13.3

• 100 breaststroke: Leah Ambroziak, second, 1:24.18; and Marscha Hornis, third, 1:24.96

• 400 freestyle relay: Gan, Arther, Murphy and Kelly, first, 4:05.71

Email: faceto@recordpub.com

Phone: 330-541-9444

Want to leave your comments?

Sign in or Register to comment.